Beyaz Elbise Modelleri

FABRİKA YENİ SEZON ELBİSE MODELLERİ

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Nikah Elbisesi Modelleri ve Fiyatları


Yumurtalık Kisti Nedir ? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir ?

Sağlık 19/12/2016

yumurtalik-kisti

Yumurtalık Kisti Nedir ? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir ?

Yumurtalık kisti hepimizin korktuğu ve tedavisini çok merak ettiğimiz bir rahatsızlık. Aslında bir çok kisti siz farketmeden vücudunuz tarafından atılır. Peki nedir bu yumurtalık kisti ayrıca belirtisi ve tedavisi nedir ? Acaba bende varmıdır. ? Diye soranlar için uzmanlardan gelen yanıtları genel anlamıyla sizlere anlatmaya çalışacağım.

Yumurtalık Kisti Nedir ?

Yumurtalık kisti bayanın ergenlik dönemine girdiği zamanlarda oluşan yumurtaları ile ilgili bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın yaşı ergenlik dönemi ile bayanların hayatı boyunca karşılaşabileceği bir problem olarak görülebilir. Tüm kistler kötü huylu olarak bilinse de aslında büyük çoğunluğu kötü huylu değildir. Siz daha farketmeden 15 günlük süreçte oluşur ve adet görme ile ya da idrar ile birlikte atılır. Tabi ki bu ihmal etmeniz anlamına gelmiyor. Farkedilmesi halinde hemen bir uzman ile görüşmelisiniz. Kötü huylu bir kistiniz olmasa dahi doktorunuz bunu incelemeye ve takibe alacaktır. Kötü huylu olmayan kistlerde genel olarak ağrı , birliktelik sırasında ağrı gibi etkileri bulunmaktadır.

Kötü huylu kist ise yumurtalık içinde daha fazla büyüyerek doğurganlığınızı etkilemektedir. Uzmanlar kesinlikle tedavisi olduğunu belirmektedir. İlaç ile tedavilerde %90 oranında olumlu sonuç verdiğini belirtiyorlar. Kötü huylu kistler ne kadar dışardan belli olacağını düşünsenizde kesinlikle belli olmamaktadır. Doktor kontrolünüz sırasında belli olacaktır.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir ?

Bayanlar yumurtalık kistlerinin bazen hiç belirti vermediği ve bazen de ağrı ve sancı şeklinde belirti verdiğini bilmelisiniz. Bu sebeple düzenli olarak bir Kadın Doğum Uzmanına görünmekte fayda vardır. Hastalar tarafından belirtilen en fazla şikayetler ise;

 • Düzensiz olarak üst üste adet görmeleri
 • İdrar dan kan gelmesi
 • İdrar yollarında yanma, sık tuvalet ihtiyacı
 • Kasıklarınızda ya da karın bölgesinde ağrı ve şişlik
 • Kabızlık ve ağrılı bir biçimde büyük tuvalet
 • Mide üzerindeki etkisi reflü benzeri yanma ve bulantı, kusma
 • İştahınızın yavaş yavaş azalması

Yumurtalık kisti eğer kötü huylu ise ilk evrelerde bu maddelerden hiçbirini yaşamaya da bilirsiniz. Düzenli olarak veya bu şikayetlerin bir ve birden fazlasını yaşıyorsanız bir uzmana görünmek kesinlikle şarttır. Yaşınız ilerledikçe ve 2 den fazla doğum yapmış bayanlarda daha sık rastlanmaktadır. Yumurtalık kisti bir nevi kanser’dir ve erken teşhislerde tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır.

Yumurtalık Kisti Nasıl Teşhis Edilir ?

Yumurtalık kisti bir çoğu kötü huylu olmamasından dolayı bazen hissetmezsiniz bazen ise kötü huylu olanları da farklı rahatsızlıklar sanabilirsiniz. Kesinlikle şüphelendiğiniz durumlarda ve ayılık olarak uzmanlara kontrol yaptırın. Bu kontroller sırasında uzmanlar büyümüş veya kötü huylu olduğunu düşündüğü kistler için bazı kontroller yapacaktır. Bunlar;

 • Kan testi : Uzmanlar CA 125’i değerini ve kandaki değerleri ölçerek kist riskini ve kist varsa onunla bağlantılı bilgiler edinir.
 • Laparoskopi testi : Laparoskopi ile uzman yumurtalıklarınızda mini bir tel kamera yardımı ve cerrahi müdahale ile dolaşarak kistinizin olup olmadığına ya da hangi evrede olduğuna karar verir.
 • Ultrasonografi Kontrolü : Bir çok kişinin bildiği gibi karın ve kasık üzerinden ses frekansları ile organ veya yumurtalıklarınızın siyah beyaz bir görüntüsünü ekrana yansıtır ve bunun çıktısını alabilir.

Belirtilen testler ile uzmanınız kistinizin olup olmadığını varsa ne büyüklükte olduğunu iyi huylumu, kötü huylumu olduğunu belirler ve yumurtalık kistiniz var ise tedavi sürecine planlama yaparak başlar.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir ?

Bir çok yumurtalık kisti çeşidi mevcuttur ve bunların büyük çoğunluğu iyi huylu, kendiliğinden yok olabilecek kistlerdir. Yumurtalık kisti çeşitleri şu şekildedir;

 • İşlevsel (Fonksiyonel) Kistler
 • Çikolata Kisti (Endometrioma)
 • Polikistik Over Kisti/Hastalığı
 • Dermoid Kistleri
 • Kistadenom (Kötü Huylu Kist)

 

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nelerdir ?

Uzmanlar tedavi için öncelikle yukarıda belirtmiş olduğum testleri yaparak hangi çeşit bir kist olduğunu belirleyerek bir planlama çıkartır. Eğer yumurtalık kistiniz Kistadenom (Kötü Huylu Kist) değil ise kısa süreli ve doğum kontrol hapları vb. ilaç tedavileri ile çözüm yolu arayacaktır. İleri safhalarda olması durumunda nadiren küçük bir operasyon ile kistleriniz alınabilir. Eğer kistiniz Kistadenom (Kötü Huylu Kist) ise ozaman  önce hangi evrede olduğu tanımlanır ve kısa süreli bir ilaç tedavisi ile çözülebilecek durumda ise ilaç tedavisi ile eğer çözülemeyecek orta seviyeli ise ameliyat ile ileri seviyeli durumlarda ise yumurtalık alınması gibi tedavilere başvuracaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir